ROTürk 2019 - Disasters Challengers Competition

 

 

EngTechs, 27-28 N'san 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek olan ROTürk Yarışmasının düzenleyicisi ve koordinatörüdür. 

 

Bu yarışma, 11 mart 2011 tarihinde  Pasifik Okyanusu’nda Tsunami dalgalarına yol açan depremden sonra Japonya’da meydana gelen  Fukushima Nükleer Güç Santrali (NGS) felaketinden esinlenerek oluşturulmuştur. Ne yazıkki, yüzlerce insan bu felaket sonrasında öldü, 4 reaktörden 3’ü patlayarak radyasyon Fukishima şehrine yayıldı. Bölgedeki radyasyon 10 yıldan beri hala kara ve deniz üzerinde etkisini sürdürmeye devam etmektedir.

 

Bu yarışma  üniversiteler, liseler ve orta öğretimde okuyan öğrencileri  belli bir bölgede oluşan felaketten sonra durumun kontrol altına alınmasını sağlayan ve yaşayan canlıları kurtarma kapasitesine sahip olan yarı otomatik akıllı robotları tasarımı ve uygulaması konusunda teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu yarışma, öğrencilerimize işbirliği halinde çalışarak bütünsel olarak sorun çözme yaklaşımını öğretmek ve benimsetmek amacıyla bir fırsat niteliği taşımaktadır.

 

Bütün katılımcıların genel olarak hedefi yarışmayı birinci olarak kazanmak olsa da, bütün dünyaya yaratıcılıklarını gösteren ve Gerçek Mühendisin nasıl olunabileceğini öğrenen bütün öğrencilerimizin birinci olacağına inanıyoruz.