Yarışma Hakkında

 

 

Genel Bilgi:

 

Bu yıl Türkiye bölgesel yarışmasında iki kategori mevcut:

 

1.   Üniversite öğrencileri için "Explorer" kategorisi

2.   Ortaokulu ve lise öğrencileri için "Ranger" kategorisi

3. Ortaokulu öğrencileri için "Scout" kategorisi

 

Her kategoride takımların sualtına dalabilen ve belirli görevleri gerçekleştirebilen kendi Uzaktan Kumandalı Sualtı Araçlarını tasarlamaları ve uygulamaları gerekmektedir. Basit görevlerden, nispeten karmaşık olanlara doğru görevlerin zorluğu çeşitlilik gösterecektir.

 

Her takım en az 3 öğrenci ve 1 danışmandan oluşmalıdır. Uzaktan Kumandalı Sualtı Aracının uygulanması da danışmanın akıl hocalığı ile sadece öğrenciler tarafından gerçekleştirilecektir.

 

 

Explorer kategorisinde mentör ve danışmanlar profesörden öğretme asistanına kadar herhangi bir seviyede fakülte üyesi olabilirler, Ranger ve Scout kategorisi için okul öğretmeni olmalıdırlar. Ve genel olarak:

 

  • Takımlar kendi malzemelerini güvenli ve yarışma ortamına zarar vermeyeceğini kanıtlandığı, ve tanımlanan tasarım ve yapım şartlarına uyduğu sürece kendi malzemelerini kullanabilirler.

  • Ekiplerin, ürün tanıtım görevlerini tamamlamak için bir araç üretmelerine odaklanmaları teşvik edilir. Ekip, tasarım seçimlerini göz önünde bulundururken hangi tasarımın en etkili ve karlı bir şekilde problemi çözebilmelerini sağlayacağını kendilerine sormalıdır.

  • Geçmiş takım üyeleri tarafından geliştirilen bileşenleri müvcut takım ancak o bileşenleri anlar, nasıl çalıştığını ve mühendisliğini açıklayabilirler ise yeniden kullanabilirler.

  • Aynı şekil mevcut takım üyeleri mühendisliğini, çalışma prensiplerini ve kullanılan bileşenleri anlarlarsa önceki ticari bileşenleri de kullanmalarına izin vardır.

  • Ekipler, teknik satış sunumları sırasında genel tasarım ve bileşen seçimleri hakkında kapsamlı bir şekilde sorgulanacaktır.

  • Mezuniyet projeleri, dönem projeleri, bilimsel topluluklar projeleri, BAP projeleri (öğrenciler), TÜBİTAK-BİDEB, SKS faaliyet desteği, şirketler ... vb takımların kabul edilebilir finansman kaynakları örnekleridir.

 

 

Görevler, Boşluklar ve Puan:

 

EXPLORER sınıfı(Üniversite Öğrencileri):

 

 

 

RANGER sınıfı(Lise ve ortaokulu öğrencileri):

 

 

 

Scout Category (Secondary School Students):

 

 

 

Frequently Asked Question (FAQ), Discussions about the rules and Technical Assistance would be available on our facebook page. 

 

 

 

 

 

Önemli Tarihler:

 

Takım kayıt başlama tarihleri: 1 Ocak 2020 - 1 Nisan 2020

 

Kayıt ücreti ödenmesi: 1 Ocak 2019 - 1 Nisan 2020

 

Bölge finalleri - İstanbul: 18-19 Nisan 2020, Istanbul

 

Uluslararası Finaller:

 

 

 

 

Not: Kayıt yaptıran takımların internet sitesi üzerinde bilgilerini yayınlamaları ücretsizdir. Kayıt ücretlerinin son tarihinden sonra sadece kayıt ücretlerini ödeyen takımlar bölgesel turnuvaya katılabilecek, ödemeyen takımlar listeden otomatik olarak silinecek ve bölgesel turnuvaya katılmalarına izin verilmeyecektir.

 

 

 

 

Ödüller:

 

Bütün katılımcılar katılım sertfikası ile ödüllendirileceklerdir. Her kategorinin(Explorer, Rangers, Scout) kazanan ilk 3 takımı Bölgesel şiltleri ile ödüllendirileceklerdir.

 

Bu yıl, Türkiye'yi uluslararası etkinlikte temsil edicek takımların sayısı katılımcı takım sayınısa bağlıdır. (1 - 10 takım arası 1. kazanan, 11-20 takım arası 1. ve 2. takım vs.). Ancak sadece Explorer ve Ranger kategorilerinde olan takımlar uluslararası etkinliğe katılacaklardır.